Dumlupınar Üniversitesi

Dumlupınar Üniversitesi

Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya il merkezinde: Evliya Çelebi Merkez ve Germiyan Yerleşkesi olmak üzere iki yerleşkeye, 11 ilçede de  ayrı bina ve yerleşke alanlarına sahiptir. Evilya Çelebi Merkez Yerleşkesi, 7500 dekarın üzerinde bir alanda kurulmuştur. Yerleşkeye  giriş, Üniversite inşaatlarının mimari felsefesi olan Osmanlı-Selçuklu yapımı tarzında, gelen insanları kucaklayan formda, ortada iki büyük  kulenin yer aldığı, yanlara doğru küçülen kuleler ve bu kulelerin arasındaki kemerli girişlerin olduğu taş kapıdan sağlanmaktadır. Yerleşke alanında mevcut yapılanma ile gelişme alanlarını ayırarak, yerleşkeyi çevreleyen geniş bir ring yolu oluşturulmuş ve fakülte bloklarının içine taşıtların girmesi engellenmiştir. Taşıt ve yaya sirkülasyon alanları birbirinden büyük ölçüde ayrılmıştır.

Yerleşke giriş kapısından girildiğinde 160×300 m boyutlarında büyük bir meydan yer almaktadır.

Giriş kapısının karşısında, kapı ile aynı aksta Rektörlük binası yer almaktadır. Meydanın sağ ve sol tarafında Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve bu fakültelerin dekanlık ve öğretim binaları bulunmaktadır. Meydanda giriş kapısı ile Rektörlük binası arasında beş adet havuz yapılmıştır. Havuzlar ile Rektörlük binası arasında Üniversitemizin simgesi olan Atatürk ve Dumlupınar Anıtı bulunmaktadır.

Dumlupınar Üniversitesi, İİBF, Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Simav Teknik Eğitim ve Teknoloji Fakültesi olmak üzere 10  Fakülte, Sağlık Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu ile Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu olmak üzere 4  yüksekokul; Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü olmak üzere 4 enstitü ve Kütahya, Tavşanlı, Simav, Gediz, Emet, Hisarcık, Domaniç, Altıntaş, Şaphane, Pazarlar ve Çavdarhisar Meslek Yüksekokulları üzere 11 meslek yüksekokuluyla eğitim-öğretim vermektedir.

Ege bölgesinde yer alan Kütahya, İç Anadolu’yu, Marmara’yı ve Akdeniz bölgesini Ege’ye bağlayan kara ve demiryollarının kavşağında yer almaktadır. Şehirlerarası otobüsler ile Kütahya’dan Ankara, İzmir ve İstanbul’a ulaşım yaklaşık 4.5-5 saat, Antalya'ya ulaşım ise 6 saattir. Ayrıca Türkiye'nin 4. büyük havalimanı olan ve Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde bulunan uluslararası Zafer Havalimanı ile de  yurt içi ve yurtdışına ulaşım kolayca mümkündür. Yerleşkelere ulaşım, şehir merkezi ve ilçelerde özel halk ve belediye otobüsleriyle sağlanmaktadır.

Son Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2014, Çarşamba